Get Adobe Flash player
Info

Poprzednia strona

Można obejrzeć najstarszą działającą wersję naszej strony.

Zobacz ...

Kontakt
Diecezjalny Dom Rekolekcyjny
ul. Rekolekcyjna 13
33-190 Ciężkowice
email: dom_rek@diecezja.tarnow.pl

Tel.: +48(14) 6510013
Fax.: +48(14) 6511083
Mob.: +48 503154047

Krakowski Bank Spółdzielczy
09 85910007 0290 0000 1980 0001

Rusz_dusze

W Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach zakończyły się pierwsze takie, inne niż wszystkie rekolekcje powołaniowe dla młodzieży. Rekolekcje "Rusz duszę" dla młodych w 3D. Nauczał ks. Artur Ważny. Zdjęcia

Niezawodny Grzegorz Brożek z tarnowskiego Gościa Niedzielnego udokumentował to w swoim artykule

Zimowisko


Kolejny raz nawiedziły nasz dom fantastyczne dziewczęta wraz z Siostrami Służebniczkami Dębickimi. Zorganizowane zostało zimowisko. Jak widać na zdjęciach mieliśmy czas na wieczorne modlitwy i Adoracje. Był czas na tańce uwielbienia, zajęcia plastyczne a także na zimowe ślizgi na oponach. Pięknie było i na pewno się spotkamy się na wakacjach. Chwała Panu. Zdjęcia

Skauci

Zaraz po Świętach Bożego Narodzenia odwiedzili nas Skauci Europy z Warszawy. Miła grupa skautów bardzo pracowicie spędzała u nas swój czas pobytu. Codzienne penetracje naszego lasu, podchody i wspólna zabawa umilała im i nam czas gościny. Codziennie też było pobożnie w naszej kaplicy dzięki modlitwie i codziennej Eucharystii.


Boże Narodzenie 2016

"Boże błogosław Polskę. Boże błogosław Polaków”W 1050-rocznicę Chrztu Świętego niech Polacy będą świadkami Bożego Narodzenia a Polska zostanie zawsze wierną świadectwu księcia Mieszka, Tego co to pogańskie "bałwany obalał"!


Radości płynącej z Betlejem,
Światłości prawdziwej wiary,
która oświeca każdego człowieka,
gdy na świat przychodzi,
gdy do życia przez sakramenty wraca,
Opieki Bożej Dzieciny w nowym Roku Pańskim 2017


Życzy i modlitwą wspiera wraz z siostrami Służebniczkami Dębickimi i pracownikami


Ks. Marcin KRĘPA
Dyrektor Diecezjalnego Domu Rekolekcyjnego
w Ciężkowicach

Rekolekcje dla Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii św.

Zapraszamy do naszego Domu Rekolekcyjnego na coroczne Rekolekcje Adwentowe Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii świętej w następujących terminach :

25 listopada do 27 listopada. Prowadzi ks. Prałat dr Jacek Nowak Proboszcz Parafii Tarnów Mościce. Wykładowca UPJP II w Krakowie Sekcja w Tarnowie.

2 grudnia do 4 grudnia. Prowadzi ks. Prałat dr hab. Michał Drożdż Profesor UPJP II z Krakowa. Kierownik Katedry Mediów i Komunikacji Społecznej. Dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej z Krakowa.

8 grudnia do 11 grudnia. Prowadzi ks. Prałat dr hab. Michał Drożdż Profesor UPJP II z Krakowa. Kierownik Katedry Mediów i Komunikacji Społecznej. Dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej z Krakowa.

Można się już zgłaszać telefonicznie: 14 65 100 13, lub wysyłając e-mail. Na dzień dzisiejszy wszystkie terminy są dostępne. Opłata w wysokości 120 zł przy przyjeździe do Domu Rekolekcyjnego. Rozpoczęcie kolacją o piątek o godz. 18.00 zakończenie obiadem w niedzielę o 12.00.

Serdecznie zapraszamy

ORAR listopad 2016

13 listopada zakończyły się Rekolekcje dla Rodzin (Oaza Rekolekcyjna Animatorów Rodzin). Przez kilka ostatnich dni wraz z Parą Diecezjalną (Iwona i Andrzej BERNACH z Tarnowa) oraz ks. Wojciechem IGNASIAKIEM z Katowic i gospodarzami Domu modliliśmy się z rodzinami. Jak zawsze taniec i pogodne wieczory. W przeddzień Święta Narodowego wieczornica patriotyczna o którą zadbał ks. Marcin ze swoim gościem. Przyjechały do nas rodziny z Warszawy, Kielc, Gliwic, z Mielca, Dębicy, z Krakowa, Mogilan, Myślenic Bielska i wielu innych. Chwała Panu za ten piękny czas. Zdjęcia

20-lecie studentów Instytutu Teologicznego

20 lat po zakończeniu studiów w Instytucie Teologicznym w Tarnowie (obecny UPJPII) spotkała się na spotkaniu koleżeńskim grupa byłych studentów. Obecnie to znani i cenieni pracownicy zajmujący najwyższe stanowiska w różnych miejscach pracy i poważnych spółkach. Wraz z nimi był i modlił się ich ówczesny opiekun ze studiów ks. prof dr. hab Józef KLOCH do niedawna Rzecznik Prasowy Konferencji Episkopatu Polski. Obecnie ks. Józef pracuje jak wykładowca w Warszawie na Uniwersytecie kardynała Wyszyńskiego. Zdjęcia

Rycerstwo Niepokalanej

Ostatnia przed wakacjami grupa która modliła się nami w Domu Rekolekcyjnym to Rycerstwo Niepokalanej. Rycerze i Rycerki w liczbie 43 osoby gościły od piątku (24 czerwca). Rekolekcje prowadził Ojciec Franciszkanin z Niepokalanowa, duchowy syn św. Maksymiliana Kolbego. Zdjęcia

Dzieci z Ochronki

Kolejna miła grupa, która do nas zawitała, to rodzice wraz ze swoimi dziećmi z Ochronki prowadzonej przez Siostry Służebniczki z Dębicy. Weekendowe warsztaty o wychowaniu wraz z odpoczynkiem i integracją. A w ramach warsztatów Nabożeństwa i konferencje o wychowaniu i Miłosierdziu przygotowane i wygłoszone przez ks. Dyrektora Marcina. Chwała Panu za ten piękny i twórczy czas. Zdjęcia

Rodziny

Pierwszego stycznia zakończyły się Rekolekcje dla Rodzin. Kolejne już rekolekcje połączone z Sylwestrem. Wraz z Rodzinami Domowego Kościoła i ks. Adamem z Kielc słuchaliśmy Pana Boga i hucznie witaliśmy Nowy Rok 2016 w Ciężkowicach. Zdjęcia

Rekolekcje dla szafarzy

W piątek 27 listopada zaczęliśmy serię rekolekcji dla Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii świętej. Rekolekcje w tym roku prowadzi ks. Józef GÓRKA były Proboszcz parafii Poręba Spytkowska. W 1-szej bierze udział 62 szafarzy. Na samym początku rekolekcji,wieczorem odwiedził nas ksiądz biskup tarnowski Andrzej Jeż który celebrował mszę świętą i wygłosił homilię do Szafarzy.

W czasie drugiej tury Rekolekcji dla Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii świętej modlił się i wygłosił konferencję ks. biskup Stanisław Salaterski. Zdjęcia, Zdjęcia

Pismo św.

Zapraszamy do Domu Rekolekcyjnego w Ciężkowicach na Adwentowe Rekolekcje z Pismem świętym. "By nauczyć się słuchać Słowa". Rekolekcje poprowadzi znany Biblista znawca Pisma świętego, oraz propagator metody Lectio divina ks. dr. hab Piotr Łabuda - Wykładowca Pisma Świętego na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie. Rekolekcje zaczną się w Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach w piątek 18 grudnia, a zakończą w niedzielę 20 grudnia. Zgłoszenia telefoniczne w Domu Rekolekcyjnym tel. +48(14) 6510013. Koszt udziału wynosi 100 zł.

DSM

Od 20 do 22 listopada w Domu Rekolekcyjnym spędziły swój czas Przewodniczki DSMu. Wraz z ks. Mateuszem NOWAKIEM i siostrą MARCINĄ Józefitką kształciły się w sztuce bycia dobrą przewodniczką. Modlitwo, tańcom, śpiewom i warsztatom nie było końca. Oto relacja fotograficzna.

Kurs ceremoniarza

W dniach od 13 do 14 listopada gościliśmy w naszym Domu 2 sesję Kursu Ceremoniarza. Na swe zajęcia i nauki liturgiczne przyjechało 140 ceremoniarzy. W programie była oczywiście modlitwa, szkoła liturgii i poważny egzamin z 1 sesji, ale też sporo radości i pogodne wieczory. Oto kilka wspomnień z tamtego czasu. Zdjęcia.

Kurs ceremoniarza

Z Bożą i ludzką pomocą 11 listopada 2015 zakończyliśmy ORAR dla małżeństw i rodzin. Modliły się z nami Rodziny z całej Polski. Z Zamościa, Białej Podlaskiej, Mielca, Tarnowa, Ropczyc, Lublina, Gromnika, Bochni, Brzeska, Warszawy i wielu innych. Rekolekcje poprowadził nestor Ruchu Światło życie z Diecezji tarnowskiej ks. Jan MIKLULSKI. Wspierał go ks. Dyrektor, który w Wigilię Święta Niepodległości zorganizował niezwykły i niezapomniany wieczór patriotyczny z lekcją historii oraz lekcją Wojska Polskiego. Dla naszej Ojczyzny idą lepsze czasy bo po raz pierwszy od kilku lat na Rekolekcjach było więcej dzieci niż rodziców i opiekunów. Przyszłość w dziecinności. Chwała Panu!!! Zdjęcia.

Wizyta dzieci

Przy pięknym słońca i fantastycznych widokach pieczenie kiełbasy? Czemu nie. Takie klimaty miały dzieci z Latoszyna które przyjechały na wycieczkę do Skamieniałego Miasteczka i Domu Rekolekcyjnego. Z dziećmi byli rodzice i ks. Proboszcz Piotr Grzanka. Zdjęcia.

Maturzyści

Od poniedziałku 12 października trwały rekolekcje dla maturzystów ze Szczurowej. Przybyli oni wraz ze swoim ks. katechetą ks. Grzegorzem Brachem i nauczycielką - Panią Marzeną. We wspólnej modlitwie i rekolekcyjnych zamyśleniach szukaliśmy razem sensu życia i prosiliśmy o dobry wybór życiowej drogi. Kolejna grupa maturzystów pojawi się już niebawem. Zdjęcia.

DSM

Ponad 100 dziewczyn rozpoczęło w Ciężkowicach, w gościnnych progach Diecezjalnego Domu Rekolekcyjnego Kurs Przewodniczek DSM. Zdjęcia, W Gościu Niedzielnym ukazał się artykuł Grzegorza Brożka o tym wydarzeniu. Do artykułu dołączona jest galeria zdjęć

Rekolekcje Par Rejonowych

Równiez od piatku 2 października trwały Rekolekcje dla par rejonowych Domowego Kościoła. Gościliśmy rodziny zaangażowane w formację kręgów Domowego Kościoła praktycznie z całej Polski. Rekolekcje zakończone zostały uroczystą Eucharystią i małżeńską agapą. Zdjęcia.

Szkoła Kontaktu z Bogiem

Początek października należy w Ciężkowicach do Ruchu Światło-Życie. Od piątku (2 X)trwa Szkoła Animatora. Moderator Diecezjalny ks. Paweł Płatek oraz Pani Marta WIDEŁ wraz z pomocnikami szkolą przyszłych animatorów, którzy podejmą swą posługę w swoich parafiach. Jest bardzo pobożne ale i też bardzo radośnie. Dom żyje i jest przepełniony śpiewem i młodością. Zdjęcia.

Szkoła Kontaktu z Bogiem

25 Września zakończyły się rekolekcje "Szkoła Kontaktu z Bogiem". Jak zawsze o tej porze we wrześniu niezawodni Ojcowie Jezuici z Krakowa wraz z grupą studentów i innych osób przeżywali zamknięte rekolekcje ignacjańskie w całkowitej ciszy. Panu Bogu dzięki za ten czas i za posługę Ojca Grzegorza Kramera i diakona Mariusz Balcerka. Zdjęcia.

Ministranci

W kolejny już piątek wieczorem 18 września rozpoczęliśmy dni formacji ministrantów. W tym roku prowadzi je ksiądz Mariusz KMAK wikariusz Żabna. Wspiera go ksiądz Marcin KRĘPA. Grupa 50 ministrantów poznaje piękno liturgii, postawy i gesty liturgiczne i oraz "rodzaje światła w kościele". Dużo się też modli, a w soboty po południu tradycyjne rozgrywki piłkarskie na hali sportowej w Ciężkowicach. Dni formacji zakończą się w niedzielę uroczystą eucharystią i niedzielnym wykwintny obiadem. Zdjęcia.

Oaza Modlitwy DSM

Od piątku 11 września nasz Dom znowu tętni życiem. Pierwsza grupa która zawitała do nas po wakacjach to Oaza Modlitwy dla Dziewczęcej Służby Maryjnej. Prowadzą ją niezawodny ks. Mateusz NOWAK wraz z siostrą Marciną. Są z nami jeszcze inne siostry zakonne. Pełni humoru i wesela pokazujemy co działo u nas w piątek i sobotę. Zdjęcia.

Dobiegł końca czas wakacyjnego odpoczynku dla dzieci, młodzieży i rodzin na wakacjach 2015 r. Z radością i dumą informujemy że w czasie tegorocznych wakacji nasz Dom Rekolekcyjny odwiedziło i skorzystało z różnych form rekolekcji prawie 800 osób z całej Polski. Czytaj więcej ...

Jedność małżeńska a finanse

Czy finanse mogą mieć wpływ na jedność małżeńską? Wysokość wynagrodzenia może poróżnić pracowników w firmie, rozliczenia finansowe mogą poróżnić wspólników, podział spadku może poróżnić członków rodziny, tym bardziej finanse rodzinne mają wpływ na relacje małżeńskie. Sposób w jaki zarządzamy finansami może budować lub burzyć małżeńską jedność: Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny (Łk 16,10). Ten fragment pojawia się w perykopie Ewangelii św. Łukasza zatytułowanej „Dobry użytek z pieniądza”. Czy wykorzystujemy pieniądze, aby służyć Bogu czy może wykorzystujemy Boga, aby służyć pieniądzom? Większość rozwodów ma swe przyczyny w 3 obszarach: komunikacji, niewierności i właśnie finansach. O tym były zakończone 16 sierpnia rekolekcje w Ciężkowicach. Zdjęcia.

Oaza DSM

Od 29 czerwca trwa Oaza Dziewczęcej Służby Maryjnej w Domu Rekolekcyjnym. Temat przewodni to Obecność Aniołów w naszym życiu. Grupa 100-tu dziewczynek z różnych miejsc może doświadczyć wspólnej radości, nauki, modlitwy i zabawy. Dziewczynki spędzają dużo czasu na spacerach i wycieczkach. Zajęcia prowadzą siostra Katarzyna - Służebniczka, siostra Marcina - Józefitka, oraz siostra Marzena - Karmelitanka. A opiekę duchową sprawuje ks. Kamil Piłat. Zdjęcia.

Wesele

Druga cześć popołudnia ostatniej niedzieli czerwca była przeznaczona na uroczysty obiad rodzin, które zorganizowały wesela bezalkoholowe. Animatorem spotkania był ks. Prałat Zbigniew GUZY - Dyrektor Wydziału Trzeźwości i Osób Uzależnionych Tarnowskiej Kurii Diecezjalnej. Kanonik Gremialny Kapituły Wojnickiej. W miłej i rodzinnej atmosferze gościliśmy rodziny od Sromowca po Mielec i od Bochni po Dębicę. Słowem przedstawiciele całej Diecezji zawitali do nas. Zdjęcia.

Wizyta Rycerzy Kolumba

Takich gości jeszcze nie mieliśmy. Oto w 1 niedzielę wakacji przybyli do nas Rycerze Kolumba z naszej Diecezji. Wraz z nimi rodziny, które organizowały wesela bezalkoholowe. Na wspólnej Mszy św. dziękowaliśmy za wiele dobra które czynią. Rycerze wraz z pocztem sztandarowym prezentowli się pięknie i okazale. Ks. Prałat Kapelan Rycerzy Kolomba - Kanonik Gremialny Kapituły Wojnickiej Zbigniew GUZY celebrował Mszę św wraz z ks. Marcinem. Zdjęcia.

Rekolekcje dla rodzin

Po raz drugi w bieżącym roku zawitały do nas dzieci z Ochronki prowadzonej przez Siostry Służebniczki Dębickie. Był czas na wspólne wędrówki po Ciężkowickich szlakach. Na poznanie i głaskanie barana. Był cza na modlitwę i Nabożeństwo Do Serca Pana Jezusa. A kiedy dzieci się bawiły rodzice mieli warsztaty wychowawcze prowadzone przez ks. Marcina. Codziennie obowiązkowo Msza św., no i wieczorne spotkania przy grilu w naszym ogrodzie. Oto krótka relacja.(Krótka bo siostry zdążyły zrobić 2 tysiące zdjęć za 3 dni.)

Rekolekcje dla rodzin

W uroczystość Bożego Ciała rozpoczęły się Warsztaty Modlitewne w których wzięło udział 29 rodzin. Pod przewodnictwem Ks. Artura Ważnego, przez trzy dni poznawaliśmy i doskonaliliśmy swój warsztat modlitewny w oparciu o teksty Pisma św. Zdjęcia.

Oazowy Raban

W piątek 29 maja rozpoczął się 4-ty w tym roku formacyjnym Oazowy Raban do Kwadratu Ruchu Światło Życie. Młodzi wraz z animatorami oraz Moderatorem Diecezjalnym ks. Pawłem Płatkiem przeżywają treści związane z formacją oazowych, wymiarem maryjnym Ruchu, oraz przygotowują się do rekolekcji wakacyjnych czyli oaz. Przed nimi wiele punktów programu ale już widać wielki entuzjazm wiary młodego i obiecującego Kościoła. Widać że atmosfera Domu świetnie na nich wpływa. Zresztą sami zobaczcie.

Poświęcenie kapliczki

W sobotę 23 maja została poświęcona odnowiona i przebudowana kapliczka w naszym ogrodzie. To tam w maju śpiewamy z naszymi gośćmi Litanię Loretańską. Poprzednia kapliczka posadowiona w tym samym miejscu z racji starości i wiatru została już mocno naruszona. Stąd decyzja o przebudowanie i restaurowaniu Figurki. Figurę poświęcił ks. Marcin KRĘPA - Dyrektor Domu Rekolekcyjnego przy udziale sióstr zakonnych pracujących w Domu Rekolekcyjnym, wykonawców remontu, oraz ceremoniarzy i animatorów którzy co dopiero zakończyli swój kurs. Modlitwom towarzyszył nasz miły gość ks. Grzegorz RZEŹWICKI Diecezjalny Opiekun Liturgicznej Służby Ołtarza. A po poświęceniu była majówka. A po majówce kolacja w ogrodzie przy grillu. Zdjęcia.

Warsztaty ceremoniarzy 2015

Mszą św, oraz uroczystą kolacją zakończyła się kolejna seria Kursu ceremoniarzy. Prawie 120 młodych ceremoniarzy, oraz animatorów liturgicznych w parafiach przez cały rok szkolny w 5 sesjach uczestniczyło w w warsztatach wykładach i ćwiczeniach liturgicznych. Zajęcia dla nich prowadził ks. Grzegorz RZEŹWICKI wraz ze swoimi animatorami. Oto kilka zdjęć z uroczystej Mszy św kończącej Kurs ceremoniarzy.

Dzieci z Ochronki i Przedszkola w Dębicy

W tym roku zawitały do nas dzieci wraz ze swymi rodzicami i siostrami zakonnymi. Siostry prowadzą w Dębicy Przedszkole. W programie spotkania i warsztaty dla rodziców mówiące o wychowaniu. Były też zajęcia w terenie, wycieczka do Skamieniałego Miasteczka, słuchanie Bożego Słowa. Spotkanie w ogrodzie no i oczywiście Nabożeństwo majowe. Zresztą sami zobaczcie.

Kurs przewodniczek DSM - IV Sesja

W piątek wieczorem rozpoczęła się ostatnia IV sesja Kursu Przewodniczek Dziewczęcej Służby Maryjnej. Dziewczęta pełne humoru i szczerej radości królują w naszym Domu do niedzieli. Przywiozły ze sobą przeróżne instrumenty muzyczne co widać na zdjęciach. Wraz z nimi jest siostra Katarzyna - Służebniczka Dębicka, oraz siostra Marcina - Józefitka. Sesję prowadzi ks. Mateusz NOWAK - asystent kościelny DSMu w Diecezji Tarnowskiej. Relacja fotograficzna jest tutaj.

Rekolekcje kapłańskie rocznika 2010

We wtorek 7 kwietnia rozpoczęliśmy Rekolekcje kapłańskie dla Kapłanów wyświęconych w 2010 r. Tradycyjnie dołączają do nich kapłani innych roczników związani z naszym Domem więzami przyzwyczajenia i sympatii. Rekolekcje dla Księży głosi znany w kraju i poza nim, oraz bardzo ceniony Rekolekcjonista ks. Marek Dziewiecki. Relacja fotograficzna jest tutaj.

Triduum Paschalne 2015

Wzorem lat ubiegłych rozpoczeliśmy Triduum Paschalne. Razem z rodzinami z całej Polski z Domowego Kościoła czciliśmy tajemnicę Eucharystii i ustanowienia Kapłaństwa. Razem z nami modlił się w tym roku ks. Grzegorz Salamon. Relacja fotograficzna jest tutaj.

Rekolekcje dla kandydatów do bierzmowania 2015

Zakończyliśmy rekolekcje dla kandydatów do Bierzmowania z parafii w Sufczynie, Mogilnie i Rytrze. Wzięło w nich udział 96 kandydatów. Na rekolekcjach było 5 księży, 1 diakon, 3 nauczycieli i 1 rodzic. Rekolekcje poprowadził ks.Dyrektor Marcin KRĘPA.Pięknie przeżyliśmy ten czas. Wszyscy przystąpili do Sakramentu Pokuty. Bóg jest wielki i Jego miłosierdzie także. Relacja fotograficzna jest dostępna tutaj.

Raban marzec 2015

Zakończyła się IV sesja Szkoły Animatora "Kościół" i "Oazowy Raban do kwadratu" Ruchu Światło-Życie. Obie grupy przeżywały czas formacji, modlitwy i odkrywania wspólnoty w Kościele. Punktem centralnym każdego dnia była modlitwa i EUCHARYSTIA. W programie znalazły się również zajęcia grupowe, wykłady, czas na odpoczynek i rozmowy. Nie zabrakło także pochylenia się nad czasem Wielkiego Postu i ofiary Chrystusa na Krzyżu, który szczególnie ludzie młodzi rozważali uczestnicząc w Drodze Krzyżowej. Czas rekolekcji zakończyła Eucharystia, w której polecaliśmy sprawy osobiste i całego Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji. Zdjęcia można zobaczyć tutaj.

Warsztaty ceremoniarzy 2015

Od piątku 27 lutego dla 120 chłopców trwała III sesja szkoły ceremoniarza. Zajęcia prowadzą ks. Grzegorz RZEŹWICKI, oraz ks. Rafał BUDZIK i ks. Marcin KRĘPA. Wspierają ich dzielnie animatorzy - bardzo doświadczeni, którzy robią wiele zamętu i spustoszenia w szatach liturgicznych i innych sprzętach Domu Rekolekcyjnego. Atmosfera jest podniosła i chłopcy z wielkim zapałem poznają tajniki wiedzy liturgicznej.

Rekolekcje Akcji Katolickiej

W dniach 20-22 lutego swoje doroczne rekolekcje odprawiali członkowie parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej. Odwiedziło nas na modlitwie i medytacji wielkopostnej 90 osób. Rekolekcje poprowadził Diecezjalny asystent Akcji Katolickiej ks. dr Jan BARTOSZEK. Relacja fotograficzna jest dostępna na stronach Akcji Katolickiej Diecezji tarnowskiej: tutaj.

Szopka 2014

Wzorem ubiegłych lat przygotowaliśmy świąteczną szopkę. W tym roku wszystko nowe. Nowe figury w szytych na miarę bogatych szatach, nowa szopka (szopa bydłu przyzwoita, a do tego źle pokryta) nawet nowe siano tegoroczne z naszej łąki. Zatem z najlepszymi życzeniami dla naszych gości i wszystkich ludzi dobrej woli z racji Bożego Narodzenia. Ks. Marcin Krępa wraz z siostrami zakonnymi pracującymi w Domu Rekolekcyjnym.

Raban - grudzień 2014

Ostatnia grupa przed Bożym Narodzeniem jaka odwiedziła Dom Rekolekcyjny to młodzież przyjeżdżająca na RABAN czyli na Oazę Modlitwy. Gościliśmy 112 młodych wspaniałych osób. Rozmodlonych, roztańczonych wraz z opiekunem ks. Pawłem PŁATKIEM a także Panią Martą WIDEŁ z Wydziału Duszpasterstwa Dzieci Młodzieży Tarnowskiej Kurii Diecezjalnej, która przygotowała program a także licznym animatorami. Pięknie było. Modlitwa, czuwanie, śpiew, taniec modlitwa. I to wszystko w klimacie czuwania które się wypełnia i zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. A po drodze własnoręczne robienie kartek świątecznych i wzajemne życzenia. No i pisanie Listu do Pana Boga. takiego zwyczajnego od serca. Błogosławiony czas zakończony Niedzielną Eucharystią którą sprawowali ks. Paweł Płatek i Dyrektor Domu Rekolekcyjnego ks. Marcin Krępa.

Rekolekcje dla szafarzy

W tegoroczną 3 Niedzielę Adwentu 14 grudnia zakończyła się seria Rekolekcji dla Nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Była ona połączona z prowadzaną równolegle serią Szkoły Animatora Ruchu Światło Życie. Obie grupy na koniec odwiedził Pasterza naszej Diecezji. ks. bp Andrzej JEŻ, który sprawował niedzielną Eucharystię. On tez wygłosił homilię. Dziękujemy Panu Bogu za 3 niedziele modlitwy i świadectw Nadzwyczajnych Szafarzy.

Rekolekcje prowadził ks. Prałat Jan Pietryka emerytowany Proboszcz z parafii św. Józefa w Luszowicach. W pierwszych dwóch seriach wzięło udział 77 Szafarzy z wszystkich stron naszej Diecezji.

Rekolekcje dla szafarzy

II sesja 21-23 listopada 2014. Było bardzo poważnie, bardzo pobożnie oraz naukowo. Niesamowicie trudny egzamin z materiału z i sesji zaliczyła zdecydowana większość. Animatorzy stawali na głowie aby wszyscy zaliczyli i wszyscy opanowali całą wiedzę. Siostry z ks. Dyrektorem na głowie stawali aby nam niczego nie brakowało. Kolejna sesja już niebawem. Oczekujcie z radością.

Raban - październik 2014

Raban brawurowo poprowadził ks. Andrzej BASIAGA z Krynicy wraz z charyzmatycznymi animatorami. Młodzi przybyli z Chorzelowa, Krynicy, Marcinkowic, Rzepiennika, Turzy, Korzennej, Czermnej, Łężkowic, Łąkty Grn, Dębicy, Ciężkowic, Tarnowa, Bochni, Starej Wsi, Żegociny, Limanowej i innych. Modlitwy uwielbienia i Adoracji Pana Jezusa trwały do późnego wieczora i nie mogły się zakończyć. Modliliśmy się o uwolnienie ks. misjonarza Mateusza Dziedzica. Była też procesja różańcowa ulicami Ciężkowic i głośno (bardzo głośno) odmawiany Różaniec. Był czas na taniec i radość, na wspólny śpiew i spotkania w małych grupach. Było dzielenie się papieżycami i życiem, oraz kłopotami. Czyli jak w życiu. Na zdjęciach jest wszystko. radość, młodość, przyszłość Kościoła o którą możemy być spokojni z takimi wierzącymi.

Tutaj można przeczytać artykuł o tym wydarzeniu na stronach Tarnowskiego Gościa Niedzielnego.

Szkoła animatora

W dniach od 17 do 19 października w naszym Domu miała miejsce Szkoła Animatora Ruchu Światło-Życie. 30 osób spędziło weekend na modlitwie, wykładach, Prezentacjach, Liturgii Godzin i Adoracji. Równolegle była prowadzona Katechizacja dla narzeczonych połączona z Dniem Skupienia.

Kurs ceremoniarza

W Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach odbyła się od 10 do 12 października pierwsza sesja nowej edycji Kursu Ceremoniarza. W czasie pierwszych zajęć uczestnicy kursu ćwiczyli m.in. gesty i postawy Kurs składa się z pięciu weekendowych sesji. W tym roku zajęcia rozpoczęło blisko 140 chłopaków z całej diecezji. Jednym z elementów pierwszej weekendowej sesji było nauczenie i ćwiczenie prawidłowych postaw i gestów. - Kurs ceremoniarza ma na celu przygotowanie lektorów do pomocy w kierowaniu asystami liturgicznymi w parafii, sprawowaniu opieki nad grupami kandydatów, ministrantów i lektorów, a także prowadzenia spotkań i ćwiczeń z liturgii.

Tutaj można zobaczyć galerię zdjęć i przeczytać artykuł o tym wydarzeniu na stronach Tarnowskiego Gościa Niedzielnego.

W czwartek 9 października swój dzień skupienia odprawili Kapłani z dekanatu Ciężkowice. Najpierw została odprawiona Msza św na której konferencję do księży wygłosił Ojciec Duchowny Dekanatu ks. Piotr Witecki. A potem przy stole świętowaliśmy imieniny nowych Proboszczów z Bukowca i Chojnika - Ks. Janusza Ula i ks. Stanisława Steca.

Przez ostatnie 3 dni dziewczęta z z DSMu (Dziewczęca Służba Maryjna) szkoliły się w Domu Rekolekcyjnym aby u siebie w parafiach prowadzić samodzielnie grupy DSMu. Nowe przewodniczki były szkolone przez ks. Mateusza NOWAKA - asystenta DSMu w Diecezji, oraz siostry Katarzyny - Służebniczki Dębickiej. To pierwsza sesja z zaplanowanych 3 spotkań w ciągu roku. A na zdjęciach grupa w całej okazałości.

Warsztaty dla ministrantów

W niedzielę 21 września Uroczystą Mszą św. zakończyły się warsztaty dla ministrantów z naszej Diecezji. Brało w nich udział 70 ministrantów z Bochni, Ciężkowic, Mielca, Tarnowa, Nowego Sącza, Kwiatonowic, Jurkowa k.Limanowej, Okulic, Zabawy i wielu innych. Chłopcy wiele czasu spędzili na ćwiczeniach i zajęciach w kaplicy. W sobotę kiedy Polscy siatkarze grali swój mecz półfinałowy ministranci stworzyli w Domu Rekolekcyjnym niesamowitą strefę kibica i z wypiekami na twarzy dopingowali naszych zawodników. Jestem z nich dumny bo kiedy grano nasz Hymn Narodowy wszyscy wstali i w postawie zasadniczej głośno go zaśpiewali. Warsztaty poprowadził ks. Jaromir Buczek z Podegrodzia i ks. Marcin Krępa. W warsztatach brali tez udział jako opiekunowie niezawodni ceremoniarze i animatorzy.

Turnus rehabilitacyjny

Na początku września gościliśmy turnus rehabilitacyjny dla dzieci i młodzieży, którymi zajmują się krakowscy studenci wraz z Ojcami Dominikanami z Krakowa. Przebywali u nas cały tydzień i z wieloma się poważnie zaprzyjaźniliśmy. z wychowankami był Ojciec Tomasz Rojek OP dominikanin znany z telewizyjnych programów: 5-10-15, oraz Rower Błażeja. Podziwiamy szczerze opiekunów za chrześcijańską postawę i samarytańską pomoc.

Zakończył się czas wakacyjnego odpoczynku dla dzieci, młodzieży i rodzin na wakacjach 2014 r. Z radością i dumą informujemy że w czasie tegorocznych wakacji nasz Dom Rekolekcyjny odwiedziło i skorzystało z różnych form rekolekcji prawie 800 osób z całej Polski. Gościliśmy: Oazy Rodzin w ramach Ruchu Światło Życia z Warszawy (1 stopnia), różne wycieczki parafialne i zakonne. Odwiedziły nas siostry służebniczki z Dębicy wraz z dziewczętami i wychowankami. Zorganizowaliśmy w sierpniu Oazę Rodzin z Diecezji Tarnowskiej. Modlili się oni razem z ks. Kamilem Bacharą w ramach Rekolekcji Dialogu małżeńskiego. Odbyły się także rekolekcje tematyczne dla rodzin odnośnie finansów i oszczędzania w rodzinie. Pod koniec wakacji grupa młodzieży Ojców Jezuitów z Krakowa odprawiała swoje rekolekcje ignacjańskie. Za ten błogosławiony i twórczy czas dziękujemy Panu Bogu i wszystkim zaangażowanym ludziom kapłanom siostrom oraz opiekunom i woluntariuszom.

Oaza Rodzin z Warszawy

Dobiegła końca Oaza Rodzin z Warszawy. Przez 15 dni rodziny wraz z dziećmi poznawały na nowo Pana Boga, odkrywały swe powołanie no i dużo, dużo się modlili i śpiewali. Był czas na przygotowanie pięknych liturgii. Były Nabożeństwa odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, oraz odnowienie ślubowania małżeńskiego. Było poznawanie kolejnych Tajemnic Różańcowych. Rekolekcje prowadził ks. Sławomir OPALIŃSKI z Warszawy. A dziećmi zajmowali się dzielni klerycy wraz z siostrą zakonną i Diakonią wychowawczą. Bogu dzięki za wiele dobra w tych dniach objawionego nam wszystkim.

Strona 1 - 2

góra strony